Rochester Summer Track & Field Series Meet #4 - 7/6/2005            
                       Rochester Institute of Technology                       
                                    Results                                    
 
Women 2000 Meter Steeplechase
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Loewke, Shannon           23 Female                 7:53.62  
  2 Conway, Lindsay           17 Female                 8:09.23  
  3 Chernak, Laura            17 Female                 8:48.65  
  4 Osypian, Malorie          18 Female                 9:10.98  
  5 Northup, KC               18 Female                 9:36.46  
 
Women High Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team              Finals           
=====================================================================
  1 Lill, Katie               17 Female           5-00.00      1.52m 
  2 Morris, Shanique          17 Female           4-10.00      1.47m 
  3 Lalka, Samantha           17 Female          J4-10.00      1.47m 
  4 Young, Aubrey             17 Female           4-08.00      1.42m 
  5 Northup, KC               18 Female           4-06.00      1.37m 
  6 Brennan, Caitlyn          15 Female          J4-06.00      1.37m 
  7 Smith, Alyssa             14 Female           4-04.00      1.32m 
  7 Kelly, Samantha           13 Female           4-04.00      1.32m 
  9 Sheppard, Heather         15 Female          J4-04.00      1.32m 
 10 Stokes, Keisha            15 Female          J4-04.00      1.32m
 11 Maxwell, Neshay           16 Female           4-02.00      1.27m 
 12 Grass, Jessica            19 Female           4-00.00      1.21m 
 12 Howe, Samantha            15 Female           4-00.00      1.21m 
 13 Gregor, Laura             15 Female           3-09.00      1.14m 
 14 Chernak, Laura            17 Female          J3-09.00      1.14m 
 15 Weidman, Jillian          14 Female          J3-09.00      1.14m 
 16 Putzig, Irene             11 Female           3-00.00      0.91m 
 -- Beauter, Amanda           15 Female                NH            
 
Men 3000 Meter Steeplechase
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Heath, Kyle               18 Male                   9:37.40  
  2 Hall, Ben                 16 Male                  10:19.24  
  3 Seber, Derek              16 Male                  10:38.28  
  4 Podeszek, Jon             17 Male                  10:43.47  
  5 Waldron, Chris            29 Male                  11:08.77  
  6 Hoven, Aaron              15 Male                  11:21.47  
  7 Hale, Justin              17 Male                  11:29.35  
  8 Habes, Juan               16 Male                  11:40.47  
  9 Ford, Tyler               16 Male                  12:01.99  
 10 Stewart, Todd             28 Male                  12:10.82  
 11 Connor, Kraig             16 Male                  12:12.72  
 12 Ansaldi, Michael          18 Male                  12:13.20  
 13 Catone, Mike              15 Male                  12:51.63  
 14 Burek, Steven             16 Male                  12:53.24  
 15 Johnston, Cullen          15 Male                  12:56.30  
 16 Dedrick, Robert           29 Male                  13:05.23  
 17 McElligott, J.Z.          21 Male                  13:33.22  
 
Men Pole Vault
=====================================================================
    Name                     Age Team              Finals           
=====================================================================
  1 Brhel, Chris              20 Male            13-06.00      4.11m 
  2 Dempsey, Michael          16 Male           J13-06.00      4.11m 
  3 Dreyer, David             18 Male            13-00.00      3.96m 
  4 Maneiro, Jeff             17 Male            11-06.00      3.50m 
  5 Rasmussen, Sean           17 Male            11-00.00      3.35m 
  6 Nguyen, Tony              16 Male            10-00.00      3.04m
  7 Dunham, Caleb             15 Male             9-06.00      2.89m 
 
 
Mixed 50 Meter Dash (Ages 5 & under)
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
1 Barnes, Justice            4 Male                     10.38   2 
2 Clyburn, Kendall           4 Male                     10.46   2 
3 Lee, Amari                 4 Male                     11.04   3 
4 Corprew, Aryca             5 Female                   11.15   1 
5 Burri, Bryce               5 Male                     11.24   3 
6 Glavin, Shauna             4 Female                   13.35   1 
7 Smith, Megan               4 Female                   13.58   1 
8 Long, Kobe                 4 Male                     14.79   2 
9 Curry, Casan               4 Male                     18.22   2 
10 Krueger, Michael          4 Male                     18.65   2 
11 Bruce, Cynthia            2 Female                   18.66   1 
12 Majka, Sydney             3 Female                   20.39   1 
13 Krueger, Nicholas         3 Male                     20.69   2 
14 Davis, PJ                 3 Male                     21.21   2 
15 Majka, Jack               2 Male                     21.44   2 
16 Cotto, Ariyana            2 Female                   38.14   1 
 
 
Mixed 50 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 El-Amin, Raji             20 Male                      6.05   6 
  1 Brennan, Ryan             18 Male                      6.05   6 
  3 Greene, Joe               17 Male                      6.14   7 
  4 Cooper, Richard           17 Male                      6.15   7 
  5 Abron, Kyle               16 Male                      6.29   7 
  6 Brennan, John             20 Male                      6.35   6 
  7 Eaton, David              32 Male                      6.40   5 
  8 Wilbur, Brandon           18 Male                      6.44   7 
  9 Gunner, Mekquish          17 Male                      6.48   8 
 10 Vowell, Kurt              16 Male                      6.55   8 
 11 Vermilion, Paul           16 Male                      6.56   9 
 12 Wood, Erik                16 Male                      6.58   9 
 13 Willis, De Andre          15 Male                      6.64   9 
 14 Doty, Jesse               24 Male                      6.69   6 
 15 Woodham, Howard           14 Male                      6.70   9 
 16 Suhr, Brian               21 Male                      6.75   6 
 17 Grimet, Barry             44 Male                      6.76   5 
 18 Barber, Jermaine          13 Male                      6.77  17 
 19 Lien, David               16 Male                      6.83   7 
 20 Williams, Kimberly        17 Female                    6.85  14 
 21 Pringle, Ricky            13 Male                      6.90  17 
 22 Smith, Jake               16 Male                      6.95   8 
 23 Perez, Lakeisha           18 Female                    6.98  13 
 24 McBride, Chris            19 Male                      6.99   6 
 25 Beckwith, Sammy           13 Male                      7.02  17 
 26 Luke, Nate                17 Male                      7.15   8 
 26 McBride, Steve            16 Male                      7.15   8 
 28 Brock, Traequanda         17 Female                    7.17  14 
 29 Gammariello, Mike         18 Male                      7.19   8 
 30 Kelly, Samantha           13 Female                    7.26  16 
 31 Christopher, Tony         13 Male                      7.39  17 
 31 Jones, Tenisha            16 Female                    7.39  14 
 33 Hudson, Woody             12 Male                      7.43  17 
 34 Grass, Jessica            19 Female                    7.46  13 
 35 Beckwith, Ted             49 Male                      7.51   5 
 36 Beauter, Amanda           15 Female                    7.54  15 
 37 Eason, Breana             12 Female                    7.57  18 
 38 White, Malayah            11 Female                    7.61  18 
 39 Barnes, Jasmine           12 Female                    7.62  16 
 40 Putzig, Brat              43 Male                      7.65   5 
 41 Coley, Denzel             12 Male                      7.70  17 
 42 Brim, Kendra              14 Female                    7.71  15 
 43 Cole, Zakeria             14 Female                    7.79  15 
 44 Chernak, Laura            17 Female                    7.83  14 
 45 Gregor, Laura             15 Female                    7.85  15 
 46 Rice, Kristen             13 Female                    7.86  16 
 47 Howe, Samantha            15 Female                    7.87  15 
 48 Hudson, Winsom            11 Female                    7.89  18 
 49 Weidman, Jillian          14 Female                    7.95  15 
 50 Scissum, Chauncey         10 Male                      7.99  20 
 51 Brown, Kayla              11 Female                    8.00  18 
 52 Lee, Andre                11 Male                      8.21  19 
 53 Manor, Sara               14 Female                    8.29  16 
 54 Clyburn, Courtney          8 Male                      8.45  20 
 54 Brim Jr., Derek           13 Male                      8.45  17 
 56 O\'Hare, Sean              11 Male                      8.56  19 
 57 Beckwith, Casey           10 Female                    8.63  18 
 58 Stokes, Spencer            9 Male                      8.74  20 
 59 Beckwith, Amy             35 Female                    9.00  13 
 60 Richards, Terrance         7 Male                      9.04  22 
 61 Saffren, Joslynn           9 Female                    9.08  20 
 62 Tiffany, Michaela         10 Female                    9.17  20 
 63 Barnes, Jerome             7 Male                      9.19  22 
 64 O\'Hare, Michael            7 Male                      9.22  22 
 65 McGowan, DeShona           9 Female                    9.29  20 
 66 Putzig, Irene             11 Female                    9.43  18 
 66 Pepler-Peterson, Kai       9 Male                      9.43  20 
 68 Preston, Elizabeth         8 Female                    9.66  21 
 69 McLeod, Shyana             8 Female                    9.72  21 
 70 Thompson, Daniel          11 Male                      9.73  19 
 71 O\'Hare, Peter              9 Male                      9.90  20 
 72 Maxwell, Neshay           16 Female                   10.16  19 
 73 Glavin, Donovan            6 Male                     10.23  22 
 74 Davis, Lloyd               7 Male                     10.41   4 
 75 Smith, Kaitlyn             8 Female                   10.64  21 
 76 Tiffany, Jack              7 Male                     10.72  22 
 77 Lee, Ameer                 6 Male                     10.78   4 
 78 Blakeslee, Roz            66 Female                   10.81  13 
 79 Powley, Ryan               7 Female                   10.85  21 
 80 Pepler-Peterson, Devlin    7 Male                     10.97  22 
 81 Pretson, Jonathan          6 Male                     11.17  22 
 82 White, Myles               7 Male                     11.94  22 
 83 Preston, Matthew           6 Male                     12.03  22 
 
Men 300 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
1 Greene, Joe               17 Male                      37.89   3
2 Fitzgerald, Brendan       18 Male                      42.31   3
3 Connors, John             17 Male                      43.06   3
 
Women 300 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                     Age Team                   Finals  H#
===================================================================
1 Perez, Lakeisha           18 Female                   48.34   2  
2 Maxwell, Neshay           16 Female                   51.13   2 
3 Butler, Takiyah           17 Female                   52.08   1
4 Young, Aubrey             17 Female                   53.55   1 
4 Zaso, Meghan              15 Female                   56.51   1 
5 Cumbo, Kathryn            14 Female                   58.72   1 
 
Mixed 300 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Greene, Joe               17 Male                     35.68   2 
  2 El-Amin, Raji             20 Male                     36.54   2 
  3 Bream, Eric               20 Male                     36.60   2 
  4 Ramadan, Abraham          19 Male                     36.88   2 
  5 Suhr, Jeff                18 Male                     37.14   2 
  6 Connors, John             17 Male                     37.36   3 
  7 Reiss, Steven             18 Male                     37.84   2 
  8 Suhr, Brian               21 Male                     39.37   2 
  9 Gammariello, Mike         18 Male                     39.38   5
  - Unknown Number               Male                     39.53   3 
 10 Daniels, Timothy          14 Male                     39.84   5
 11 Fitzgerald, Brendan       18 Male                     40.00   3 
 12 Smith, Amar               16 Male                     40.06   5 
 13 Hale, Justin              17 Male                     40.45   3 
 14 Barber, Jermaine          13 Male                     40.50   7 
 15 Pringle, Ricky            13 Male                     40.67   7 
 16 Nelson, Chaz              15 Male                     40.97   5 
 17 Williams, Kimberly        17 Female                   41.39   4 
 18 Casey, Joe                14 Male                     41.44   5 
 19 Vermilion, Paul           16 Male                     41.73   5 
 20 Pontius, Bill             55 Male                     43.97   1 
 21 Barnes, Jasmine           12 Female                   46.40   6 
 22 Jones, Tenisha            16 Female                   46.44   4 
 23 Young, Aubrey             17 Female                   46.69   4 
 24 Dunham, Caleb             15 Male                     47.01   5 
 25 Robetson, Lisa            14 Female                   47.16   6 
 26 Brim, Kendra              14 Female                   47.59   4 
 27 Chatman, Kamilah          14 Female                   48.12   6 
 28 Baxtron, Endia            12 Female                   48.24   8 
 29 Coley, Denzel             12 Male                     48.77   7 
 30 Rodenhouse, Emily         15 Female                   48.81   8 
 31 White, Malayah            11 Female                   49.19   4 
 32 Putzig, Brat              43 Male                     49.42   1 
 33 Palmeri, Jim              63 Male                     49.86   1 
 34 Hudson, Winsom            11 Female                   49.91   8 
 35 Hudson, Woody             12 Male                     50.11   7 
 36 Cole, Zakeria             14 Female                   50.29   4 
 37 Robertson, Symone         13 Female                   52.09   6 
 38 Brim Jr., Derek           13 Male                     52.73   7 
 39 Rollins, Lindsay          15 Female                   53.00   4 
 40 Brown, Kayla              11 Female                   54.36   8 
 41 Lee, Andre                11 Male                     54.51   9 
 42 Eason, Breana             12 Female                   54.51   8 
 43 Clyburn, Courtney          8 Male                     54.74  10 
 44 Palmeri, Kevin            10 Male                     55.19  10 
 45 Scissum, Chauncey         10 Male                     55.57  10 
 46 Palmeri, Jeff             12 Male                     55.77   9 
 47 O\'Hare, Sean              11 Male                     59.72   9 
 48 White, Myles               7 Male                     61.48  11 
 49 Richards, Terrance         7 Male                     61.60  11 
 50 Powley, Devon             10 Male                     61.68  10 
 51 O\'Hare, Michael            7 Male                     62.14  11 
 52 Saffren, Joslynn           9 Female                   63.13  10 
 53 McGowan, DeShona           9 Female                   65.88  10 
 54 Stokes, Spencer            9 Male                     68.43  10 
 55 Pepler-Peterson, Kai       9 Male                     68.54  10 
 56 Putzig, Irene             11 Female                   68.70   8 
 57 Marhatta, Simeon           8 Male                     71.73  10 
 58 Pepler-Peterson, Devlin    7 Male                     72.05  11 
 59 Smith, Kaitlyn             8 Female                   72.32  11 
 60 O\'Hare, Peter              9 Male                     74.63  10 
 61 Moreau, Nathan            10 Male                     74.95   9 
 62 Davis, Lloyd               7 Male                     78.39  11 
 63 Lee, Ameer                 6 Male                     79.08  11 
 64 Lee, Amari                 4 Male                   1:24.24  11 
 65 Clyburn, Kendall           4 Male                   1:26.99  11 
 66 Barnes, Jerome             7 Male                   1:33.75  11 
 67 Barnes, Justice            4 Male                   1:39.27  11 
 68 Corprew, Aryca             5 Female                 1:40.13  11 
 69 Long, Kobe                 4 Male                   1:49.75  11 
 70 Curry, Casan               4 Male                   2:28.53  11 
 71 Davis, PJ                  3 Male                   2:49.38  11 
 
Mixed 1000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Heath, Kyle               18 Male                   2:42.67  
  2 Gammariello, Mike         18 Male                   2:50.23  
  3 Podeszek, Jon             17 Male                   2:50.55  
  4 Cook, Jeremy              16 Male                   2:56.39  
  5 Serianni, Dan             14 Male                   3:00.01  
  6 Luke, Nate                17 Male                   3:00.57  
  7 Hoven, Aaron              15 Male                   3:01.45  
  8 Chaddock, Josh            17 Male                   3:04.60  
  9 Northrup, Victor          29 Male                   3:05.02  
 10 Green, Tom                18 Male                   3:07.86  
 11 Winn, Bradley             20 Male                   3:08.53  
 12 Patterson, Christopher    19 Male                   3:15.58  
 13 Koser, Daniel             16 Male                   3:19.13  
 14 Johnston, Cullen          15 Male                   3:19.60  
 15 Pankratz, Alex            16 Male                   3:22.62  
 16 Labenski, Glen            22 Male                   3:23.48  
 17 Rodenhouse, Emily         15 Female                 3:24.35  
 18 Preston, Matthew           6 Male                   3:29.87  
 19 D\'Amato, Richard          14 Male                   3:31.47  
 20 Butler, Takiyah           17 Female                 3:32.22  
 21 Freeman, Redell           11 Male                   3:32.85  
 22 Osypian, Malorie          18 Female                 3:59.98  
 23 Telarico, Dick            65 Male                   4:07.76  
 24 Powley, Devon             10 Male                   4:19.09  
 25 Glavin, Donovan            6 Male                   4:41.13  
 26 Marhatta, Simeon           8 Male                   4:49.02  
 
Mixed Triple Jump  
=====================================================================
    Name                     Age Team              Finals           
=====================================================================
  1 McCadney, Mike            20 Male            46-05.00     14.14m 
  2 Cooper, Richard           17 Male            43-02.75     13.17m 
  3 Lien, David               16 Male            37-10.00     11.53m 
  4 Vowell, Kurt              16 Male            37-06.00     11.43m 
  5 Dempsey, Michael          16 Male            37-00.50     11.29m 
  6 Gunner, Mekquish          17 Male            37-00.00     11.27m 
  6 Nelson, Chaz              15 Male            37-00.00     11.27m 
  8 McBride, Chris            19 Male            36-07.00     11.15m 
  9 Smith, Amar               16 Male            36-06.50     11.13m 
 10 Scissum, Arthur           44 Male            36-00.00     10.97m 
 11 Maxwell, Neshay           16 Female          32-10.25     10.01m 
 12 Woodham, Howard           14 Male            32-07.00      9.93m 
 13 Jones, Tenisha            16 Female          32-05.50      9.89m 
 14 Nguyen, Tony              16 Male            32-03.75      9.84m 
 15 Brock, Traequanda         17 Female          30-05.50      9.28m 
 16 Gammariello, Mike         18 Male            30-01.00      9.16m 
 17 Young, Aubrey             17 Female          29-09.25      9.07m 
 18 Pankratz, Alex            16 Male            28-07.00      8.71m 
 19 Beauter, Amanda           15 Female          27-01.25      8.26m 
 -- Wood, Erik                16 Male                FOUL            
 -- Ciolek, Ken               21 Male                FOUL            
 -- Kelly, Samantha           13 Female              FOUL            
 
Mixed Discus Throw
=====================================================================
    Name                     Age Team               Finals           
=====================================================================
  1 Rose, Paul                29 Male              40.74m     133-08 
  2 Gross, David              15 Male              36.50m     119-09 
  3 Allis Jr., David          16 Male              36.42m     119-06 
  4 Infurna, Charles          22 Male              35.76m     117-04 
  5 Opsitnick, Zachary        23 Male              34.52m     113-03 
  6 Madison, Greig            13 Male              19.99m      65-07 
  7 Schmidt, April            16 Female            15.52m      50-11 
 
Mixed Hammer Throw
=====================================================================
    Name                     Age Team               Finals           
=====================================================================
  1 Doty, Jesse               24 Male              65.35m     214-05 
  2 Infurna, Charles          22 Male              51.15m     167-10 
  3 Rose, Paul                29 Male              47.52m     155-11 
  4 Opsitnick, Zachary        23 Male              38.01m     124-08 
  5 Madison, Greig            13 Male              19.12m      62-09 
 
Mixed 2000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Cook, Jeremy             16 Male                   6:36.96
  2 Serianni, Dan            14 Male                   6:42.49
  3 Pugliese, Mark           15 Male                   7:11.68
  4 Sparacino, Brian         15 Male                   7:11.93
  5 Winn, Bradley            20 Male                   7:32.40
  6 Patterson, Chris         19 Male                   7:35.64
  7 Northrup, Victor         29 Male                   7:43.84
  8 Freeman, Reshell         13 Female                 8:00.34
  9 Hudson, Woody            12 Male                   9:16.59
 10 VanAlmkerk, Richard      58 Male                  10:53.17
 
Mixed 800m Sprint Medley Relay (100-100-200-400)
================================================================
    Team Name                     Time       H# 
================================================================
  1 Team Joe Greene               1:35.25    3
  2 Team Ryan Brennan             1:37.74    3
  3 Team Justin Hale              1:42.47    3
  4 Team Jeff Suhr                1:43.76    3
  5 Team Amar Smith               1:47.27    2
  6 Team Mike Gammariello         1:47.63    3
  7 Team Mike Dempsey             1:51.83    2
  8 Team Unknown                  1:52.05    3
  9 Team Howard Woodham           1:54.91    3
 10 Team Josh Chaddock            1:55.49    3
 11 Team Ricky Pringle            1:57.83    1
 12 Team Lisa Robertson           2:07.35    1
 13 Team Jasmine Barnes           2:07.62    1
 14 Team Chris Patterson          2:08.80    2
 15 Team Sammy Beckwith           2:13.39    1
 16 Team Redell Freeman           2:20.42    1
 17 Team Amari Lee                3:28.35    1