2001 Rochester Summer Track & Field Series

 

Results of Meet #3  June 19, 2001 at RIT

 

Event                          Age                 Name              Performance             Place

 

110m Hurdles            M17                 Matt Miller               18.94               1. M15-17

                                    M16                 Kyle Shearer                        19.04               2. M15-17

                                    M17                 Adam Zawistowski            21.20               3. M15-17

                                    M28                 William Booker 14.77               1. M18-29

 

100m Hurdles            F13                  Samantha Lalka            21.17               1. F11-14

                                    F32                  Diane Thompson            16.23               1. F30-39

 

 

100m Dash                 M7                   Joe Drummond            16.30               1. M10/under

                                    M10                 Conrad Saxby               17.35               2. M10/under

                                    M5                   Danny Drummond            25.04               3. M10/under

M15                        Arel Gordon                        11.14                        1. M15-17

M17                        Jamaal Cain                        11.84                        2. M15-17

M16                        Mark Ferraro                        12.06                        3. M15-17

M16                        Tyler Streeter                        12.49                        4. M15-17

M17                        Matt Steger                        12.55                        5. M15-17

M17                        Matt Miller                        12.91                        6. M15-17

M17                        Adam Zawistowski            14.25                        7. M15-17

M28                        William Booker            11.04                        1. M18-29

M19                        George Mosley            11.65                        2. M18-29

M18                        Travis Robinson            12.38                        3. M18-29

M20                        Dan Flechsenhaar            12.39                        4. M18-29

M18                        Kavin Arumugham            12.71                        5. M18-29

M20                        Andrew Martin            13.27                        6. M18-29

M18                        Andy Staub                        13.31                        7. M18-29

M20                        Jesse Casper                        13.58                        8. M18-29

M38                        Paul Iatomasi                        11.81                        1. M30-39

M33                        Kwame Danko-Hanson 11.82                        2. M30-39

M35                        Aston Scott                        12.15                        3. M30-39

M30                        Steve Marchitell            12.86                        4. M30-39

M35                        Bill Ferris                        13.23                        5. M30-39

M37                        Jim Brague                        13.57                        6. M30-39

M49                        Ken Rasmussen            14.03                        1. M40-49

M46                        Bill Hunt                        14.26                        2. M40-49

M55                        Tom Rauscher                        13.43                        1. M50-59

M51                        Wayne Spitz                        13.70                        2. M50-59

M52                        John Hopf                        13.92                        3. M50-59

M55                        Harry Luke                        14.11                        4. M50-59

M61                        Dick Telarico                        17.14                        1. M60+

F13                        Lisa Banks                        13.66                        1. F11-14

F14                        Elissa Reidy                        14.21                        2. F11-14

F13                        Prashanthi Chodagiri            15.13                        3. F11-14

F13                        Samantha Lalka            15.17                        4. F11-14

F11                        Desirae Stevens            16.58                        5. F11-14

F11                        Kyra Greene                        18.45                        6. F11-14

F17                        Desi Gibson                        12.83                        1. F15-17

F16                        Tera Maher                        13.88                        2. F15-17

F16                        Shannon Denney            14.55                        3. F15-17

F32                        Heidi Brague                        14.90                        1. F30-39           

 

400m Dash                 M7                   Joe Drummond            1:25.43            1. M10/under

                                    M10                 Conrad Saxby               1:27.64            2. M10/under

                                    M16                 Chris Juszkiewicz         :55.43  1. M15-17

                                    M17                 Adam Zawistowski            1:04.59            2. M15-17

                                    M17                 Matt Miller               1:14.45            3. M15-17

M18                        Rich Juszkiewicz              :52.03            1. M18-29

M22                        Jay Slowik                          :55.16            2. M18-29

M18                        Tait Hightower              :56.35            3. M18-29

M18                        Adam McQueen              :58.55            4. M18-29

M20                        Jesse Casper                        1:04.82            5. M18-29

M35                        Aston Scott                          :54.49            1. M30-39

M35                        Bill Ferris                        1:02.05            2. M30-39

M36                        Kevin Nelson                        1:07.55            3. M30-39

M49                        Dan Swanson                          :59.03            1. M40-49

M55                        Harry Luke                        1:05.24            1. M50-59

M59                        Jim Palmeri                        1:08.11            2. M50-59

M54                        David Gordon                        1:08.46            3. M50-59

M61                        Dick Telarico                        1:18.85            1. M60+

 

F32                        Diane Thompson            1:03.33            1. F30-39

 

1500m Run                 M10                 Jarrod Stevens                        6:58.79            1. M10/under

                                    M17                 Jason Fegadel                        5:43.38            1. M15-17

                                    M22                 Jay Slowik              4:11.11            1. M18-29

                                    M18                 Josh Wooten                        4:15.04            2. M18-29

                                    M18                 Adam McQueen            4:20.81            3. M18-29

                                    M20                 Jesse Casper             5:06.18            4. M18-29

                                    M20                 Andy Martin              7:02.34            5. M18-29

                                    M38                 Hermann Pohl               4:50.09            1. M30-39

                                    M36                 Ed Saxby               5:28.25            2. M30-39

                                    M45                 Dan Sillick               6:05.81            1. M40-49

                                    M59                 Jim Palmeri             5:27.82            1. M50-59

                                    F9                    Amarrae Stevens            6:54.25            1. F10/under

                        F16                  Allyson Brown  5:23.40            1. F15-17

F21                        Erin Graham                        5:32.74            1. F18-29

 

2 Runner 8k Relay  1. M            Anthony Gallo 21/Brent Bartlett 20                    24:13.2

(Alternate 800m)  2. M            Chris Waldron 20/Matt Blodgett 24                  24:37

                                    3. M            Matt Robbins 20/Lex Barker 19                    24:59

                                    4. M            Tim Jones 42/Peter Glavin 38                                  25:28

                                    5. M            Joe Fischetti 16/Greg Rahmlow 16                 25:33

                                    6. M            Matt Jones 15/Mike Moore 15                     26:18

                                    7. M            Trevor Poag 21/Jacob Clements 21                 26:24

1. Mx            Beth DeCiantis 39/Tim Reetz 24                        26:50.4

8. M            Phil Ochsenhirt 16/Costa Deir 14                        27:29

                                    1. F            Karen Elliot 25/Courtney Braun 18                      28:23.8

                                    2. Mx            Lindon Wicox 16/Tom Wilcox 40                    28:47

                                    9. M            Dan Quinlisk 43/Matt Caton 38                    29:23

                                    10.M            David Swan 17/Mike DeMay 39                    30:23

                                    3. Mx            Kristen Gerlach 30/Bruce Lavner 47                     33:40

                                    11.M            Conrad Saxby 10/Ed Saxby 36                      34:01

                                    4. Mx            Stephanie Doyle 17/Dan Doyle 50                    34:24

                                    12.M            Richie Merriam 17/Rich Merriam 46                  35:03

                                    2. F            Jane Iaculli 54/Marcia VanVechten 42            41:51

                                    13.M            Amos Fishbein 8/Eric Fishbein 45                   42:54

                                               

Kids’ 50m Dash   M5                   Danny Drummond            12.54               1. M5/under

                                    M?                   No number             23.63               2. M5/under

F1                        Katherine Warth            40.71                        1. F5/under

 

Sprint Medley            Team Fox                                          1:37.75

(100-100-200-400)     Team Giagios                                     1:38.49

                                    Team Shearer                                                1:41.46

                                    Team Arumugham                              1:47.20

                                    Team Miller                                       1:56.36

                                    Team French                                      2:00.75

                                    Team Reidy                                       2:03.50

                                    Team Drummond                               2:49.91

 

Shot Put                      M16                 Grant Garbach                       12.17m            1. M15-17

                                    M17                 Joseph Iuliucci  9.72m              2. M15-17

                                    M15                 Phil Iuliucci              8.91m              3. M15-17

M23                        Kent Nelson                        13.07m            1. M18-29

M20                        Dan Flechsenhaar            11.66m            2. M18-29

M18                        Cliff Parsons                        11.18m            3. M18-29

M37                        Hank Pearson                        10.65m            1. M30-39

F9                        Amarrae Stevens            4.23m                        1. F10/under

F17                        Erica Lyman                        9.08m                        1. F15-17

F17                        Kim DePrez                        8.84m                        2. F15-17

F19                        Heather Hughes            9.88m                        1. F18-29

F23                        Donna Korff                        9.10m                        2. F18-29

 

 

Pole Vault                   M16                 Ian Priestley                       10-0                 1. M15-17

M16                        Chris Brhel                        9-0                        2. M15-17

M17                        Joe Iuliucci                        nh                        no place

M16                        Eric Olsen                        nh                        no place

M19                        Craig Sillick                        13-0                        1. M18-29

M18                        Andy Fetzner                        13-0                        2. M18-29

M19                        Matt Wetzel                        nh                        no place

M49                        Dan McBride                        9-6                        1. M40-49

M42                        Bob Bartula                        9-0                        2. M40-49           

M55                        Tom Rauscher                        11-0                        1. M50-59

 

F16                        Molly McBride            8-6                        1. F15-17

F16                        Leah Ricci                        7-6                        2. F15-17

F15                        Annie Porter                        nh                        no place

F19                        Joy Newcomb                        8-6                        1. F18-29

F18                        Amanda Whitbeck            7-6                        2. F18-29

 

 

High Jump                  M7                   Joe Drummond            3-4                   1. M10/under

M17                        Matt Steger                        5-6                        1. M15-17

M16                        Ira Smith                        5-4                        2. M15-17

M16                        Grant Gerbach                        5-0                        3. M15-17

M16                        Tyler Streeter                        nh                        no place

M19                        Dave Hunt                        6-2                        1. M18-29

M18                        Andy Straub                        5-8                        2. M18-29

M20                        Dan Flechsenhaar            5-8                        3. M18-29

M18                        Cliff Parsons                        5-2                        4. M18-29

M18                        Kavin Arumugham            4-8                        5. M18-29

M18                        Matt Miller                        nh                        no place

           

F17                        Kim DePrez                        5-0                        1. F15-17

F16                        Shannon Denney            4-2                        2. F15-17

F17                        Kristen Coon                        3-1                        3. F15-17

           

Long Jump                  M10                 Jarrod Stevens                        13-4.5              1. M10/under

                                    M5                   Danny Drummond            8-2                   2. M10/under

M17                        Matt Steger                        18-9.5                        1. M15-17

M16                        Ira Smith                        18-9.5                        2. M15-17

M16                        Grant Garbach                        18-7                        3. M15-17

M15                        Derek French                        17-8                        4. M15-17

M16                        Tyler Streeter                        17-5.25            5. M15-17

M17                        Adam Zawistowski            14-1.5                        6. M15-17

M19                        George Mosley            20-1.5                        1. M18-29           

M19                        Dave Hunt                        19-1.75            2. M18-29

M20                        Andrew Martin            17-1                        3. M18-29

M18                        Dyrell Jackson                        15-6                        4. M18-29

M18                        Travis Robinson            15-2                        5. M18-29           

 

F9                        Amarrae Stevens              8-8                        1. F10/under

F14                        Elissa Reid                        14-0                        1. F11-14

F14                        Lisa Banks                        14-0                        2. F11-14

F17                        Desi Gibson                        15-6.75            1. F15-17

F16                        Lindsay Gonzalez            14-6.5                        2. F15-17

F16                        Leah Ricci                        12-9                        3. F15-17

F16                        Allyson Brown            12-2.5                        4. F15-17

F17                        Erica Lyman                        10-8                        5. F15-17

 

 

Meet Director:             Bill Quinlisk           

                                    billq@frontiernet.net