2001 Rochester Summer Track & Field Series

 

Results of Meet #2  June 13, 2001 at RIT (121 entrants)

 

The 2nd Meet of the 2001 Rochester Summer Track & Field Series held at RIT was highlighted by an outstanding Pole Vault competition. Marcus Popp of North Bay, Ontario, Canada won the event with a vault of 16 feet. It is believed that this ties the record for the best clearance ever in the Rochester Area set at the Empire Games in 1998. Other noteworthy performances were turned in by Canadian Jennifer Williamson with a 42 feet one half inch Triple Jump and Brockport State grad Paul Rose with a hefty 51.34m Hammer Throw.

 

Event                          Age                 Name              Performance                         Place

 

Pole Vault                  M16                 Chris Brhel                10-0                 1. M15-17

                                    M16                 Mike Sternowski            nh                     no place

M 26                        Marcus Popp                        16-0                        1. M18-29

M20                        Dan Simpson                        12-6                        2. M18-29

M 42                        Bob Bartula                        9-0                        1. M40-49

F17                        Becky Sillick                        8-0                        1. F15-17

F18                        Amanda Whitbeck            7-0                        1. F18-29

 

 

Discus Throw                    M10                 Bryan Gardner                        14.10m            1. M10/under      

M12                        Robert Gardner            15.95m            1. M11-14

M17                        Jamaal Cain                        34.37m            1. M15-17

M25                        Paul Rose                        39.87m            1. M18-29

M23                        Kent Nelson                        37.38m            2. M18-29

M25                        David Jackson                        36.42m            3. M18-29

M19                        Charles Infurna            34.15m            4. M18-29

M50                        Dick O’Riley                        36.21m            1. M50-59

F11                        Desirae Stevens            14.18m            1. F11-14

F16                        Heather Benjamin            25.93m            1. F15-17

F24                        Karen Shay                        29.92m            1. F18-29

                                    F22                  Janice Serven              33.10m            2. F18-29

                                    F19                  Heather Hughes 28.60m            3. F18-29

                                    F23                  Donna Korff                27.33m            4. F18-29                   

 

Hammer Throw  M25                 Paul Rose                51.34m            1. M18-29

                                    M19                 Charles Infurna  37.77m            2. M18-29

                                    F22                  Tara Kibrick             44.30m            1. F18-29

                                    F19                  Heather Hughes 43.30m            2. F18-29

                                    F22                  Janice Serven              41.82m            3. F18-29

                                    F24                  Karen Shay                 37.80m            4. F18-29

                                    F23                  Donna Korff                36.70m            5. F18-29

Triple Jump                M12                 Kevin O’Riley                        25-11               1. M11-14

                                    M17                 Jamaal Cain                 37-10               1. M15-17

                                    M16                 Alex Mazzochetti            28-11               2. M15-17

                                    F14                  Elissa Reidy               34-10               1. F11-14

F27                        Jennifer Williamson            42-0.5                        1. F18-29

F18                        Lindsey Gonzalez            30-10.5            2. F18-29

F47                        Irene Thompson            30-6.75            1. F40-49

 

High Jump                  M7                   Joe Drummond            3-7                   1. 10/under

                                    M10                 Bryan Gardner                        3-3                   2. 10/under

                                    M14                 Andrew Courtney            4-6                   1. M11-14

M14                        Rob Courtney                        4-4                        2. M11-14

M11                        Mike Laurri                        3-9                        3. M11-14

M12                        Kevin Reilly                        3-5                        4. M11-14

M11                        James Mazzochetti            3-4                        5. M11-14

M12                        Robert Gardner            3-4                        6. M11-14

M17                        Adam Zawistowski            4-8                        1. M15-17

M20                        Dan Flechsenhaar            6-0                        1. M18-29

M19                        Mike Shopes                        6-0                        2. M18-29

M18                        Matt Miller                        5-0                        3. M18-29

M18                        Andrew Martin            nh                        no place

F14                        Elissa Reidy                        4-4                        1. F11-14

F14                        Allison Gardner            3-10                        2. F11-14           

F19                        Kristen Matthews            5-2                        1. F18-29

F22                        Tara Kibrick                        4-4                        2. F18-19

F17                        Becky Sillick                        nh                        no place

 

 

400m Hurdles            M16                 Kyle Shearer                        1:02.17            1. M15-17

                                    M17                 Adam Zawistowski            1:11.47            2. M15-17

M19                        Phillip Shubert              :59.24            1. M18-29

M18                        Matt Miller                        1:01.21            2. M18-29

M18                        Jesse Casper                        1:06.86            3. M18-29

F32                        Diane Thompson            1:07.55            1. F30-39

 

 

200m Dash                 M7                   Joe Drummond            34.53               1. M10/under

                                    M10                 Bryan Gardner                        36.27               2. M10/under

                                    M10                 Matt Sinden              41.19               3. M10/under

                                    M7                   Tyler DeMay             45.76               4. M10/under

                                    M9                   Aaron VanDyne            46.22               5. M10/under

                                    M5                   Danny Drummond            55.01               6. M10/under

                                    M4                   Justin Fox                  71:07               7. M10/under

M14                        Rob White                        24.50                        1. M11-14

M14                        Shane Sinden                        29.67                        2. M11-14

 

M16                        Chris Juszkiewicz            23.88                        1. M15-17

M17                        Jamaal Cain                        23.96                        2. M15-17

M16                        Mark Shearer                        24.70                        3. M15-17

M16                        Mark Laurri                        25.46                        4. M15-17

M17                        Bill Burke                        27.83                        5. M15-17

M18                        Rich Juszkiewicz            23.08                        1. M18-29

M18                        Michael Koch                        23.21                        2. M18-29

M18                        Germaine Nixon            23.27                        3. M18-29

M20                        Dave Flechsenhaar            25.24                        4. M18-29

M24                        Brian Marcais                        29.08                        5. M18-29

M25                        Jeffrey Swing                        33.87                        6. M18-29

M35                        Aston Scott                        24.67                        1. M30-39

M30                        Steve Marchitell            26.08                        2. M30-39

M35                        Bill Ferris                        27.82                        3. M30-39

M49                        Dan Swanson                        26.08                        1. M40-49

M48                        Jay Kunzler                        27.27                        2. M40-49

M49                        Ken Rasmussen            28.58                        3. M40-49

M46                        William Hunt                        33.55                        4. M40-49

M52                        John Hopf                        28.54                        1. M50-59

M55                        Harry Luke                        29.40                        2. M50-59

M61                        Dick Telarico                        36.92                        1. M60+

F6                        Tiffani Fox                        44.25                        1. F10/under

F13                        Samantha Lalka            30.24                        1. F11-14

F15                        Katy Hunt                        31.09                        1. F15-17

F21                        Erin Graham                        32.22                        1. F18-29

F32                        Diane Thompson            28.22                        1. F30-39

 

 

800m Run                   M10                 Conrad Saxby               3:07.65            1. M10/under

M14                        Rob Courtney                        2:19.62            1. M11-14

M12                        Bob Gardner                        2:58.56            2. M11-14

M11                        Jarrod Stevens                        3:23.08            3. M11-14

M11                        James Mazzochetti            3:33.49            4. M11-14

M16                        Joe Fischetti                        2:04.63            1. M15-17

M15                        Mike Moore                        2:13.25            2. M15-17

M16                        Alex Mazzochetti            2:39.04            3. M15-17

M18                        Steve Strelick                        1:57.62            1. M18-29

M24                        Matt Blodgett                        1:59.60            2. M18-29

M18                        Adam McQueen            2:00.37            3. M18-29

M18                        Patrick Freytag            2:04.41            4. M18-29

M18                        Jarrett Clayton                        2:09.57            5. M18-29           

M20                        Kenny Winn                        2:16.20            6. M18-29

M18                        Jesse Casper                        2:29.19            7. M18-29

M40                        Charles Gardner            2:22.58            1. M40-49

M47                        Michael Mazzochetti            3:13.15            2. M40-49

M59                        Jim Palmeri                        2:36.67            1. M50-59

F9                        Amarrae Stevens            3:09.20            1. F10/under

F39                        Jana Gardner                        3:00.91            1. F30-39

F45                        Nancy Mazzochetti            4:28.97            1. F40-49

F50                        Carolyn Smith-Hanna            2:33.94            1. F50-59

 

 

Mile Run                    M10                 Conrad Saxby               6:51.58            1. M10/under      

M14                        Andy Courtney            5:05.38            1. M11-14

M17                        Bill Burke                        5:01.14            1. M15-57

M17                        Bryan Reilly                        5:03.97            2. M15-17

M15                        Stephen Overacker            5:12.62            3. M15-17

M17                        Richie Merriam            5:30.18            4. M15-17

M22                        Tom Stuart                        4:32.81            1. M18-29

M19                        Chris Marsh                        4:38.39            2. M18-29

M18                        Andrew Martin            6:29.26            3. M18-29

M20                        Kyle White                        6:32.42            4. M18-29

M37                        Roger Janezic                        4:57.32            1. M30-39

M36                        Kevin Nelson                        5:10.76            2. M30-39

M35                        Ron Herreid                        5:18.58            3. M30-39

M40                        Charles Gardner            5:23.79            1. M40-49

M47                        Mike Mazzochetti            7:27.95            2. M40-49

M46                        Richard Merriam            7:51.26            3. M40-49

M55                        Ralph Josephson            6:32.05            1. M50-59

M61                        Dick Telarico                        7:01.08            1. M60+

F18                        Kristen Coon                        5:21.38            1. F18-29

F21                        Erin Graham                        6:03.92            2. F18-29

F39                        Jana Gardner                        6:16.62            1. F30-39

F45                        Nancy Mazzochetti            9:16.36            1. F40-49

F50                        Carolyn Smith-Hanna            5:31.73            1. F50-59

 

 

 

 

5000m Run                 M16                 Tim Faubert                        17:48.04          1. M15-17

                                    M17                 Richie Merriam            18:07.36          2. M15-17

M21                        Anthony Gallo                        15:42.99            1. M18-29

                                    M22                 Tom Stuart               16:49.76          2. M18-29

                                    M19                 Chris Marsh              16:55.67          3. M18-29

                                    M20                 Brent Bartlett             17:16.73          4. M18-29

                                    M24                 Brian Marcais                        17:24.63          5. M18-29

                                    M24                 Matt Blodgett                       17:25.67          6. M18-29

                                    M18                 Ron Wisniewski            17:28.99          7. M18-29

                                    M23                 Gerry McOmber            17:43.61          8. M18-29

                                    M20                 Eric Boyle               19:33.63          9. M18-29

                                    M25                 Jeff Swing               19:59.01            10.M18-29

                                    M25                 Chris Waldron                       20:23.27            11.M18-29

M38                        Matt VanDyne                        19:06.03            1. M30-39

M36                        Ed Saxby                        21:04.08            2. M30-39

M39                        Mike DeMay                        22:53.38            3. M30-39

M55                        Jim May                        18:40.32            1. M50-59

M55                        Ralph Josephson            22:14.22            2. M50-59

M59                        Jim Palmeri                        23:59.30            3. M50-59

F18                        Kristen Coon                        20:17.55            1. F18-29

 

 

4 x 400m Relay  1. Team R.Juszkiewicz               3:31.98

                                    2. Team K.Shearer                                3:48.14

                                    3. Team B.Burke                          3:56.13

                                    4. Team P.Freytag                                 3:56.19

                                    5. Team A.McQueen                             4:04.60

                                    6. Team J.Clayton                                    4:06.32

                                    7. Team J.Hopf                            4:21.90

                                    8. Team M.Mazzochetti             4:33.62

                                    9. Team K.Coon                          4:36.99

                                    10.Team E.Reidy                                5:02.22

                                    11.Team J.Drummond             6:32.82

 

 

All times generated by RIT’s Lynx Fully Automatic Timing System. (F.A.T.)

 

 

Meet Director:              Bill Quinlisk

                                    billq@frontiernet.net

 

Meet Information and complete results available at www.gvh.net

Results are also available at www.usatf-niagara.org/